Na 155 rocznicę urodzin mistrza Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, kompozytora, pierwszego premiera odrodzonej Polski, męża stanu, orkiestra nosząca jego imię – Paderewski Symphony Orchestra przygotowała dwudniową galę w prestiżowym Orchestra Hall at Symphony Center w samym sercu miasta. Była okazja do zachwytów młodymi talentami i do rozkoszowania się dobrą polską muzyką.
Z utworami wybitnego kompozytora w sobotę 7 listopada miały okazję zapoznać się dzieci i młodzież szkół polskich aglomeracji chicagowskiej. Dla nich przygotowano muzyczny spektakl „Ignaś – chłopiec z kolorową głową” w wykonaniu 56-osobowej orkiestry. W niedzielę zaś zaproszono na muzyczną ucztę z mistrzem Paderewskim.
W programie gali znalazły się jedne z najważniejszych utworów muzycznych związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego i to w arcyciekawym wykonaniu.
W pierwszej części niedzielnego koncertu z towarzyszeniem orkiestry pod batutą dyrektora muzycznego PaSO Wojciecha Niewrzoła wystąpił 29-letni Igor Lipiński, absolwent uczelni Eastman School od Music. Brawurowo zaprezentował Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego, burzliwą dyskusję pomiędzy orkiestrą a fortepianem coraz zamieniającą się w zawieszoną ciszę, by po chwili powrócić do pełnego unisono. W części tej zaprezentowano też niezwykle piękną, choć rzadko wykonywaną, uwerturę Sir Edwarda Elgara „Polonia” dedykowaną Polsce i Polakom z wplecionymi motywami zaczerpniętymi z utworów polskich i zaskakującym, mało znanym zakończeniem.
W części drugiej na scenie Orchestra Hall wystąpił zaledwie 16-letni wybitnie utalentowany Daniel Szefer. Ten sam, którego „Chicago Sun-Times” określa mianem „cudownego dziecka”. W jego wykonaniu licznie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać słynnego dzieła Andante spianato z Wielkim Polonezem Fryderyka Chopina nagrodzonego owacją na stojąco i w chwilę później bisu z równie dynamicznym wykonaniem Etiudy rewolucyjnej. Niezwykle trafnym i interesującym połączeniem obrazu i muzyki okazał się brawurowy występ zespołu Wici podczas drugiej części koncertu.
Gali Paderewskiego towarzyszyła wystawa zatytułowana „Symbole naszej historii” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Ewa Leniart chętnie odpowiadała na wiele pytań zadawanych przez zainteresowanych powstaniem, historią i znaczeniami ukrytymi w symbolice narodowej.
Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 w Kuryłówce, zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku. Był gwiazdą swojej epoki, należał do największych osobowości świata kultury i polityki, stał w jednym szeregu z królami i politykami, przyciągał tłumy słuchaczy. Swoje rekordowe honoraria przeznaczał na cele charytatywne: szpitale, szkoły, pomniki, na zbrojenie polskiej armii i na pomoc walczącej Polsce. Jego wpływ na największych polityków świata miał ogromne, a według niektórych historyków, decydujące znaczenie dla odzyskania niepodległości Polski w 1918.
Media o wydarzeniu: Dziennik Związkowy
1