Imagine

„Imagine” to utwór, który przetrwał próbę czasu i od momentu oficjalnej premiery w 1971 stał się uniwersalnym hymnem pokoju i jedności. Jako tytułowa piosenka na drugim, solowym albumie Lennona, do dziś rezonuje z odbiorcami na całym świecie, przedstawiając wizję świata wolnego od podziałów i konfliktów.

Co trzeba wiedzieć.

​​„Imagine” nie wzięło się znikąd, zostało wydane w naprawdę burzliwym okresie wypełnionym politycznymi niepokojami, społecznymi zmianami i powszechnym sprzeciwem wobec wojny, szczególnie w odniesieniu do wojny w Wietnamie. Kulminacyjnym wydarzeniem tamtych lat pozostaje do dziś Summer of Love 1967.

Lata 60. i 70. charakteryzowały się ruchem kontrkultur, który kwestionował tradycyjne normy i promowały pokój, miłość i wolność. John Lennon, jako były członek The Beatles, był w tamtym czasie czołową postacią tych ruchów. Jego muzyka często poruszała kwestie społeczne i odzwierciedlała jego zaangażowanie w promocję pokoju. Kolejną perełką obok „Imagine” o której warto i należy pamiętać, to utwór z 1969 roku zatytułowany „A give Peace a Chance”.

Piosenka „Imagine” została wyprodukowana wspólnie przez Johna Lennona i Phila Spectora, a nagrana w domowym studiu Lennona, Ascot Sound Studios, w Tittenhurst Park w Anglii. Yoko Ono, jego artystyczna współpracowniczka, odegrała znaczącą rolę w powstaniu utworu, a niektóre teksty były inspirowane jej książką „Grapefruit”. Choć oficjalnie, w tamtym czasie, nie została uznana za współautorkę, Lennon później przyznał, że wiele fragmentów piosenki pochodziło z pomysłów i sztuki Yoko Ono.

„Imagine” to proste, ale głębokie teksty, które zachęcają słuchaczy do wyobrażenia sobie świata bez barier dzielących ludzkość. Piosenka zaczyna się od słów kwestionujących skostniałe wierzenia religijne i ideologiczne. Proponując w zamian wizję świata w którym sztucznie kreowane podziały nie istnieją:

Imagine there’s no heaven / It’s easy if you try / No hell below us / Above us only sky.

Nawoływanie do zniesienia granic państw, posiadania własności i koncepcji chciwości, każda z tych rzeczy jest przecież postrzegana jako potencjalne źródło konfliktów i podziałów:

Imagine there’s no countries / It isn’t hard to do / Nothing to kill or die for / And no religion too.

John Lennon, wielokrotnie pytany o przesłanie utworu, uważał „Imagine” za wyraz wspólnej potrzeby pokoju i globalnej harmonii, którą dzielił z Yoko Ono. W jednym z najsłynniejszych wywiadów dla magazynu Playboy w 1980 roku Lennon opisał „Imagine” jako „prawie Manifest Komunistyczny” (virtually the Communist Manifesto), choć w bardziej subtelnej, artystycznej i strawnej formie. Przyznał też, że przekaz piosenki jest radykalny, bo wzywa do zniesienia zakorzenionych struktur społecznych, ale podkreślił też, że przede wszystkim celem piosenki było inspirowanie nadziei i wspólnej wizji pokoju. Lennon wyraził także wiarę w moc muzyki i sztuki do wpływania na zmiany w świecie, stwierdzając, że „piosenka, obraz czy film mogą zmienić świat”. Jego wielką aspiracją było to, aby „Imagine” zachęcał ludzi do myślenia w inny sposób i rozważania możliwości świata zjednoczonego przez wspólną ludzkość, a nie podzielonego przez sztuczne konstrukty i komentatorów sportowych.

Do dziś „Imagine” osiągnęło status wykraczający daleko poza zwykłą popularną piosenkę; „Imagine” stało się symbolem pokoju i hymnem różnych spraw społecznych i politycznych. Utwór był wykonywany i interpretowany przez niezliczonych artystów z różnych gatunków muzycznych. Był używany w kampaniach na rzecz pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju, co podkreśla jak daleko wykracza poza swój pierwotny kontekst.

Dziedzictwo piosenki jest również widoczne w licznych nagrodach. W 1999 roku została wprowadzona do Grammy Hall of Fame i uznana za jedną z największych piosenek wszech czasów przez różne publikacje muzyczne i krytyków. Fortepian, na którym Lennon skomponował „Imagine”, został sprzedany na aukcji w 2000 roku i kupiony przez George’a Michaela, który stwierdził, że fortepian powinien być „wystawiony jako symbol siły muzyki, która może zjednoczyć ludzi”.

Czy współcześni artyści czerpią inspiracje z „Imagine” by promować komunizm? Trudno o tym przesądzić, bowiem lista nazwisk, różnych melodii i stylów jest spora. Lady Gaga, Ariana Grande, John Legend, Coldplay, Will.i.am, Edyta Górniak, Ania Wyszkoni, Piotr Rogucki, Natasza Urbańska czy Grzegorz Turnau.

„Imagine” pozostaje jednym z najbardziej ikonicznych dzieł Johna Lennona, docenianym za swój głęboki przekaz, uniwersalność i ponadczasowy urok. Wezwanie do pokoju, jedności i świata bez granic nie jest opisem świata komunizmu, lecz inspiruje słuchaczy na całym świecie do zmiany myślenia. Jest odzwierciedleniem artystycznej wizji Lennona i jego nadziei na lepszy świat, „Imagine” jest nie tylko utworem muzycznym, jest światłem nadziei i wezwaniem do działania dla wszystkich, którzy marzą o bardziej harmonijnym świecie!

2
This field is required.

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.