Najświeższe wiadomości, jak sięgam pamięcią, docierały do mnie zawsze w najbardziej nie realny sposób z możliwych. Tak było też i tym razem. Stara, zbutwiała deska z jednego z wiejskich budynków gospodarczych pojawiała się na moim biurku zupełnie znikąd. A na niej małym druczkiem tekst ktoś wykaligrafował: kopciuszek na dzien teatru.
Po raz 53. obchodzimy święto teatru, święto oczarowania. W życiu gramy wiele ról i tylko czasami jesteśmy oczarowani. Teatr, zapewne jak nic innego, daje nam poczucie dotyku czegoś nierealnego, a zarazem widząc grę aktorską na scenie czujemy jak bardzo jest to realne. Dajemy się oczarować! “Kopciuszek” w wykonaniu Warsztatów Teatralnych Agaty Paleczny w Chicago sztuką na Dzień Teatru!
(…) wchodzą ze sobą w związek, który nazywa się interakcją. I w tym momencie następuje świadome lub podświadome przyjmowanie przez widzów rzeczywistości przedstawionej. Inną rzeczą jest, czy publiczność się z tą rzeczywistością przedstawioną identyfikuje czy też nie, ale ją przyjmuje i już z samego tego faktu, że siedzi na widowni i jest, jakby powiedział Wyspiański: „przytomna grze na scenie”.
Temida Stankiewicz-Podhorecka
wykład „O kondycji współczesnego teatru”, WSKSiM, Toruń 30 marca 2011
Magiczną interakcję można było odczytać tego popołudnia na twarzach dzieci. Ba! Na twarzach rodziców i opiekunów, a najbardziej opowiadały te małe iskierki w oczach najmłodszych. Wydaje się, że odległość nie ma znaczenia czy to Paryż, czy to Rzym wszystkie dzieci do teatru szły! Sala po raz kolejny, bo przecież to już nie pierwszy raz “Kopciuszek” Warsztatów Teatralnych zagościł na scenie, została wypełniona, w ten szczególny dzień, okazała się miejscem spotkań dziecięcych marzeń i dorosłej rzeczywistości.
Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się tam niepowtarzalny Duch Teatru.
Zrodzony ze wspólnoty, przebiera się w przeróżne maski i kostiumy naszych tradycji.
Zaprzęga nasze języki, rytmy i gesty, by oczyścić przestrzeń pośród nas.
Brett Bailey
Z języka angielskiego przełożył Paweł Paszta
Tymi słowami odczytanymi z orędzia na Dzień Teatru – Agata Paleczny, Ewa Staniszewska, Bogdań Łańko i Andrzej Krukowski zaprosili całą widownię do uczestnictwa w bajce nie bajce, w historii prawdziwej lub nie, kto jak woli.
Oczarowanie teatrem czuć było w każdym zakamarku. Podczas niedzielnego przedstawienia zjawili się wolontariusze z Fundacji “Be My Angel”, którzy w jednym miejscu utworzyli naprędce wytwórnie królewiczów i księżniczek, przyozdabiając ich głowy odpowiednimi koronami, a twarze pokrywając niezliczoną ilością kolorów z których dzieci wróżyły o swoim szczęściu.
O czym więc jest ta sztuka teatralna w dwóch aktach, że tak bardzo ważna była tego dnia? Ano jest ona ponadczasowa. Jest opowieścią uniwersalną o zwykłej, oczywistej niesprawiedliwości, takiej, która bez powodu dotyka dobrych, mądrych, utalentowanych lecz jakże często życiowo niezaradnych ludzi. Można tę bajkę odczytywać również w kategoriach odwiecznej walki dobra ze złem, o zwycięstwie wewnętrznego piękna nad otaczającą nas brzydotą. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że tak nie jest? Lecz jak to powiedział sam autor scenariusza Piotr Kukuła: – No… chyba, że przestaniemy czytać i chodzić do teatru! Piotr jest autorem scenariusza szczególnego, “Kopciuszek” został napisany od nowa i role nieco na scenie się zmieniły. Głównym narratorem jest mysz Jacenty, on właśnie oprowadza nas po całym świecie bajki i to nie kto inny jak Jacenty podpowiada królowi co powinien zrobić by jedyny syn jego królewicz, stał się szczęśliwym mężczyzną.
Jesteśmy tu
Wśród pałacowych korytarzy
Ciebie przyszłyśmy tak podziwiać i wysławiać
Jedną z nas za żonę weź
Każda z nas o tobie marzy
na melodię “Biała flaga” Republika
Proste, pełne humoru i wartkie dialogi zachwycają dzieci i dorosłych. Cudowne barwy kostiumów i detale ich wykonania przyciągały oczy wszystkich widzów zarówno tych małych jak i dorosłych bo patrzeć było na co. Ciężka praca przy strojach Maryli Pawliny z pomocą Janiny Wawrzyniak i Ewy Staniszewskiej widoczna była na scenie w każdym momencie. Doskonale można było to ocenić podczas układów tanecznych w choreografii Marzeny Pol prezentowanych przy dźwiękach utworów muzycznych przygotowanych przez Agatę Paleczny, Asię Pawlinę i Marka Lichotę pod kierownictwem Asi Pawliny. Scenografią zajął się Robert Wójciak, Jerzy Hryszko i Piotr Kukuła. Te śliczne stroje, dobrze dobrana muzyka i układy taneczne zabrały widzów w iście bajkowy świat, świat kolorów i marzeń. Tam gdzie spełaniają się wszystkie marzenia!
Dzisiaj Kopciuszkiem jesteś, a jutro królewną,
Dzisiaj łachmany, jutro masz kreację zwiewną,
Dzisiaj z ledwością stać cię na małego fiata,
Jutro ferrari będziesz po ulicach latać!
W sztuce wystąpili: Andrzej Krukowski, Agata Paleczny, Emilia Wójciak, Jakub Nowak, Aga Sarrafian, Agnieszka Lubowicki, Liliana Totten, Agnieszka Wiosna, Kasia Szwedo, Izabela Rogoziewicz, Sara Hachaj, Marzena Liskowicz, Kasia Żytkiewicz, Aldona Olchowska, Edyta Wydmański, Urszula Bagiński, Joanna Pawlina, Marzena Pol, Jacek Pawlina.