Wielki Dzień to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniające historię zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przed nami triduum paschalne. Czas zatrzymania, czas zastanowienia. Dziś pora podjąć decyzję, dokonać wyboru. Z ust wierzących wybrzmiewa modlitwa za pojednanie.
Qawwali narodziła się na pograniczu Pakistanu, Bangladeszu i północnych Indii, i od wieków związana jest z sufizmem – mistycznym nurtem islamu, który zamiast dogmatów wybiera miłość, ekstazę i bezpośrednie doświadczenie Boga.
Ta muzyka łączy w sobie perską melancholię i indyjską subtelność klasyki. Jej teksty nie są prostymi pieśniami pochwalnymi – to wezwania, litanie, opowieści o proroku, o świętych, o człowieku poszukującym światła pośród ciemności. To muzyka, która nie tyle się zaczyna, co narasta – jak przypływ świadomości, który ogarnia słuchacza i nie pozwala mu zostać obojętnym.
W tej muzyce nie chodzi o formę. Tu chodzi o poruszenie serca. O przekroczenie siebie. O to, że niektóre prawdy – zwłaszcza te o Bogu – można zrozumieć tylko poprzez doświadczenie miłości. Qawwali to właśnie to: trans, oddanie, przebudzenie.

Postępująca globalizacja, której nie można zatrzymać staroświeckimi obrządkami, sprawiła, że muzyka qawwali oprócz swego mistycznego i czysto religijnego przeznaczenia, zyskała funkcje świecką. Za popularyzację tej muzyki w świecie Zachodnim odpowiada, nieżyjący już Nusrat Fateh Ali Khan, mistrz gatunku, zapamiętany przede wszystkim dzięki współpracy z wieloma europejskimi i amerykańskimi muzykami.

Znawcy qawwali dowodzą, iż nie jest konieczne rozumienie wyśpiewanych słów dla osiągnięcia swoistego oświecenia, czyli, jak mówią sufi fana – rozpłynięcia się w Bogu. Do tego wystarczy muzyka, rytm i głos kantora. Martin Scorsese wyreżyserował film „Ostatnie kuszenie Chrystusa” w którym ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez Petera Gabriela, stała się swoistym muzycznym opisem obrazów pojawiających się na ekranie. Kilka miesięcy po premierze filmu, Peter Gabriel powrócił do albumu i z płyty zawierającej ścieżkę dźwiękową stworzył niepodważalne arcydzieło, 8. w jego dorobku, bezprecedensowy album muzyczny „Pasja: Ostatnie kuszenie Chrystusa”, za który rok później, w 1990 otrzymał nagrodę Grammy.

Dzięki współpracy nad albumem „Passion: The Last Temptation of Christ” Petera Gabriela z Nusratem Fatehem Ali Khanem zrodził się utwór otwierający zatytułowany „The Feeling Begins”. Tak rozpoczynają się przeczucia, a właściwie szczególne potwierdzenie podejrzenia. Powraca więc czas zastanowienia. Pora podjąć decyzję i dokonać wyboru. Niech z ust wiernych zabrzmi modlitwa pojednania.
Materiał dodatkowy
Peter Gabriel performing ‘Signal To Noise’ live with Nusrat Fateh Ali Khan at the VH1 Honors concert in 1996. The live recording was shot one year before the death of the late Nusrat Fateh Ali Khan.
With a remastered live audio, the video was remastered to High Definition after 13 years of the concert event.
[…] A jeśli będziesz chciał wrócić do tamtego tekstu sprzed lat, to zostawiam Ci link: Wielki Dzień muzycznie i duchowo […]